Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria
Autor zdjęcia/źródło: Zaburzenia snu; @Pixabay
Zaburzeniami snu określamy wszelkie nieprawidłowości, które dotyczą naszej długości snu oraz jego jakości. Do najczęściej diagnozowanych zaliczamy: bezsenność, bezdech senny i narkolepsję.
Bezsenność – polega na utrzymującym się przez dłuższy czas problem z zasypianiem, wybudzaniem się w nocy, a także brak możliwości powtórnego zaśnięcia. Skutkami bezsenności jest nasze złe samopoczucie w ciągu dnia: uczucie niewyspania i senność w ciągu dnia.
Bezdech senny – nazywany również zespołem bezdechu śródsennego. Polega na ustaniu wentylacji naszych płuc podczas snu przez okres dłuższy niż 10 sekund spłyceniu lub spłyceniu oddechu poniżej 50%. Najczęstszym objawem bezdechu jest:
Hipersomnia – to inaczej nadmierna senność w ciągu dnia, niezależnie od miejsca i pory.
Jak wynika z badań, każdy z nas potrzebuje około 7 godzin i 30 min. snu. Szacuje się, że od 30 do 35% osób na świecie ma problemy z zaburzeniami snu, a 9-11% cierpi na chroniczną bezsenność. Już jedna nieprzespana noc obniża sprawność psychofizyczną. Jakie grożą nam negatywne skutki dłuższego okresu zaburzenia snu:
Zaburzenia snu wynikają nie tylko ze względu na przyczyny somatyczne czy psychiczne, ale również przez czynniki środowiskowe, które zakłócają nasz sen. Wśród nich pierwsze miejsce zajmuje hałas. W przypadku, gdy nasze zaburzenia snu wymagają dokładniejszej diagnozy oraz leczenia – warto udać się na konsultacje do lekarza psychiatry lub neurologa by zasięgnąć pomocy.
Obserwujmy swój organizm i zwracajmy uwagę na pojawiające się, jakiekolwiek zaburzenia snu, które z czasem mogą uprzykrzyć nam życie. Sen jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania.
Dzięki niemu nasz organizm ma czas na zregenerowanie sił i innych ważnych funkcji. Dlatego nie bagatelizujmy problemów ze snem, a także poczucia permanentnego zmęczenia, gdyż nasze niewyspanie może w znaczny sposób obniżyć poczucie zadowolenia z życia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
olamazur 2018.05.05 00:25
Bardzo źle wbrew pozorom wpływa na regeneracje oglądanie telewizji, siedzenie przed komputerem, lub tabletem tuż przed snem. Czytanie książki natomiast bardzo mi pomaga w szybkim zasypianiu.
Stokrotka 2015.10.25 09:59
Czasem tak mam, niby śpię całą noc a wstaję zmęczona.. Na szczęście nie często się to zdarza..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.